Son Kalem Haber

Vergi affı 2020 ne zaman? Son dakika vergi yapılandırma çıktı mı? Mtv vergi affı var mı?

Vergi affı 2020 ne zaman? Son dakika vergi yapılandırma çıktı mı? Mtv vergi affı var mı?

500 milyar liralık vergi yapılandırmasıyla ilgili son gelişmeler arka arkaya oluyor. 2020 vergi affı ile faiz borcunun büyük bir kısmı silinecek, sadece anapara ve düşük faiz ödenecek, taksitli ödeme yapılabilecek. Peki sonuç vergi affı mı? Kimi kapsayacak? Vergi yapılandırması ne zaman gerçekleştirilecek?

Yeniden yapılanmada çok önemli gelişmeler kaydedildi ve vergi borcu olanlar merakla bekliyorlar. Vergi ödemek isteyenler için gecikme faizinin büyük bir kısmı silinecek, düşük faiz ve taksit ödemeleri benimsenecek. Ancak, başvurunun belirtilen süre içerisinde teslim edilmesi gerekmektedir.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından toplam 500 milyar Lire tutarında bir yeniden yapılandırma anlaşması onaylandı. Yönetmeliğe göre borç yapılandırma alanındaki kilometre taşı 31 Ağustos 2020 olacak. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, otomobil vergisi, özel tüketim vergisi, KYK’nın tüm idari cezaları ve borçları yeniden yapılandırılacak. VERGİ İŞTİRAKLERİ KİMLERİ KAPSAR? Başvurularla çıkarılan yönetmelikler doğrultusunda trafik, seçimler, halk cezaları, Karayolu Taşıma Kanunu kapsamındaki para cezaları, kaçak geçişler, eğitim ve eğitime katkı paylarına ilişkin borçlar, haksız destek ücretleri, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Kültür varlıklarının korunmasına katkı da yapılandırılacaktır. gayrimenkul, kamu finansmanı ve borç yönetimi yasasından kaynaklanan hazine alacakları, madenlerden alınan devlet hakları ve borç tahsilatına ilişkin kanun uyarınca takip edilen diğer alacaklar.

VERGİ KONFİGÜRASYONU NE ZAMAN VE NASIL OLACAK?

Yeniden yapılandırma hakkı yıl sonuna kadar uygulanacak, bu nedenle başvuruların kısa süre içinde başlaması bekleniyor. Geç ödeme faizi ve geciken borç büyümesi hesaplanırken% 0,35 olan Ulusal Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) dikkate alınacaktır. Aylık. Borçların ilk taksitte ödenmesi durumunda gecikme zammının yüzde 90’ı kaldırılacaktır. Taksitler 2 ayda bir ödenecek ve 36 aya yayılabilir. İlk taksit ödemeleri Ocak 2021’de başlayacak. Vergi Dairesi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay, komisyona bilgi vererek, kendi alanında 289 milyar liralık bir borcun yeniden yapılandırılmakta olduğunu söyledi. Sığınak kurumunun kredi ve borç verilerini açıklayan Dilbay, “Burada 3,1 milyon kişi var, miktar 5,3 milyar TL” dedi.

AYRICA 165 MİLYAR LİRAL SGK ALACAKLARI İÇERİR

Bu, ZUS Başkan Yardımcısı İsmail Yılmaz tarafından da duyuruldu. SGK‘nın 165 milyar liralık borcunun karşılanacağını belirten Yılmaz, “Genel sağlık sigortası sahipleri bu dönemde gelir testini geçerlerse herhangi bir prim borcu ödemeyecekler” dedi. SGK’nın borçlarının ödemeleri Şubat ayında yapılacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ